آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

همه چیز دربارهٔ این که آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

۲۵ مرداد, ۱۴۰۱ 0
۱.jpg
آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

ما در پاسخ به این سوال که آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟ اینجا هستیم. دندان‌های انسان به دو صورت موقت و دائمی هستند. دندان‌های موقت ما در سنین خردسالی شروع به در آمدن می‌کنند و در سنین کودکی می‌ریزند. اما دندان‌های دائمی اینگونه نیستند. پس از این که، دندان‌های موقت یا به اصطلاح شیری ما افتاد، دندان‌های موقت جای آن‌ها را می‌گیرند و تا همیشه در دهان ما باقی می‌مانند، البته به شرط مراقبت. لازم است بدانید که همه دندان‌های دائمی‌ ما در کودکی نمی‌رویند، بلکه چهار دندان ما در سنین بزرگسالی رشد می‌کنند که به آن‌ها دندان عقل می‌گویند. دندان‌های عقل ما به صورت دو به دو در فک پایین و بالا رشد می‌کنند که البته این تعداد بین افراد مختلف فرق می‌کند، به این صورت که بعضی از افراد به طور کل دندان عقل ندارند و بعضی دیگر تعداد دندان‌های عقلشان دو یا سه عدد است. نکته‌ای که در این خصوص لازم است بدانید این است که وجود دندان عقل نشانه سلامت یا عدم سلامت شخص نیست. دندان عقل معمولا در سنین شانزده تا بیست و پنج سالگی رشد می‌کند. اما در بعضی از افراد به دلیل این که فضای کافی برای رشد دندان عقل نیست دندان‌ها به صورت نهفته رشد می‌کنند به این صورت که در دهان مشخص نیستند. سوالی که در این قسمت پیش می‌آید این است که آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟ و اگر آن کشیده شود، عوارض کشیدن دندان عقل چیست؟!

مراقبت از دندان‌های عقل

همان طور که برای شما توضیح دادیم برخی از دندان‌های عقل به صورت نهفته یا نیمه نهفته رشد می‌کنند که در این شرایط باید این دندان‌ها کشیده شوند. اما خب برخی دیگر از افراد دندان‌هایشان به صورت کامل رشد می‌کند و خب در این صورت کشیدن دندان عقل لازم نیست و فقط باید از آن مراقبت کرد. همان طور که گفتیم باید بعد از در آمدن این دندان‌ها در صورت نمایان شدن از آن‌ها مراقبت کرد؛ مراقبت از آن‌ها به این معنی است که این دندان‌ها را مانند سایر دندان‌های دیگر به خوبی مسواک بزنید.

در چه شرایطی باید دندان‌های عقل کشیده شوند؟

در چه شرایطی باید دندان‌های عقل کشیده شوند؟

اما خیلی از افراد نمی‌توانند دندان‌های عقل خود را به خوبی بشویند و به آن‌ها مسواک بزنند، پس به همین دلیل به آن‌ها توصیه می‌کنیم که دندان‌های عقل خود را در صورت نمایان بودن هم باید کشید. این نکته را نیز باید بدانید که اگر شش یا هفت عدد از دندان‌های شما از بین رفته باشد، دندان عقل می‌تواند جایگزین خوبی برای دندان‌های از دست رفته باشد. به این صورت اگر شما شش یا هفت عدد از دندان‌های خود را از دست دادید به شما توصیه می‌کنیم دندان عقل خود را نکشید، ولی از آن‌ها به خوبی مراقبت کنید و آن‌ها را به خوبی مسواک بزنید. بعضی از افراد به دلیل این که فک‌های کوچکی دارند دندان‌های عقلشان هنگام رشد نهفته می‌مانند که گفتیم که در این شرایط لازم است این دندان‌ها کشیده شوند. شرایط دیگری که باید دندان عقل در آن صورت کشیده می‌شود این است که، فک فرد با این که کوچک است اما دندان‌های عقلش رشد می‌کنند. اما این اتفاق خوبی نیست، زیرا جای دندان‌های دیگر را تنگ می‌کند و به آن‌ها فشار وارد می‌کند. در این شرایط معمولا دندان‌های کناری دندان عقل و یا حتی دیگر دندان‌ها نیز کج می‌شوند و بدیهی است که کشیدن دندان عقل بهتر از کج شدن دیگر دندان‌ها است. بهتر است که از هزینه جراحی دندان عقل اطلاع داشته باشید.

کشیدن دندان عقل چه خطراتی دارد؟

با توجه به موضوع آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟ می‌توان به این نکته اشاره کرد که اگر قسمت قبلی مقاله را به خوبی مطالعه کرده باشید متوجه می‌شوید که کشیدن دندان عقل بیشتر باعث راحتی و سلامتی دندان‌های شما می‌شود تا این که برای شما خطری داشته باشد و یا مشکلی به وجود بیاورد. اما کشیدن دندان عقل نیز زمان خودش را دارد که بهتر است در همان سنین جوانی آن را بکشید، ولی با کشیدن دندان عقل در سنین پیری و سالمندی ممکن است خطراتی متوجه افراد شود.

اگر شما در سنین پیری به کشیدن دندان عقل دست به کار شوید خطراتی برای شما وجود دارد. بدیهی است که هر چه سن فرد بالاتر می‌رود ریشه دندان اون نیز قطورتر و محکم‌تر می‌شود، این باعث خواهد شد که در هنگام کشیدن دندان عقل با درد و رنج مواجه شود. بعد از این که شما دندان عقلتان را در این سن می‌کشید دوره التیام دهان و دندان طولانی مدت‌تر از زمان معمولی می‌شود و این برای فرد خسته کننده و زجر آور است. وقتی شما در سن بالا به کشیدن دندان عقل دست به کار می‌شوید این را بدانید که دندان‌های مجاور دندان عقل شما تا به حال به احتمال زیاد دچار پوسیدگی شده‌اند. زمانی که که شما در حال کشیدن دندان عقل هستید به دلیل ضعیف بودن بدنتان ممکن است فک شما نیاز به جوش داشته باشد، که به آن فک جوش می‌گویند. همان طور که گفتیم افراد مسن به دلیل این که مقاومت استخوان‌هایشان کم است ممکن است حین عمل استخوان‌های آن‌ها دچار شکستگی و ترک شود.

آیا دندان عقل نهفته باید کشیده شود؟

آیا کشیدن دندان عقل نهفته ضروری است؟

در موضوع آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟ می‌توان گفت؛ اگر دندان عقل فردی به صورت کامل نمایان نشود و نهفته رشد کند باعث وجود مشکلی در سلامتی فرد می‌شود. یکی از مشکلاتی که برای این شخص پیش می‌آید این است که بیشتر اوقات از ناحیه فک دچار درد می‌شود. مشکل دیگری که برای او به وجود می‌آید این است که این دندان نهفته باعث عفونت نیز می‌شود و حتی باعث می‌شود که دیگر دندان‌ها آسیب ببینند و پوسیده شوند. به همین دلیل لازم است که دندان عقل نهفته را بکشید. این کار باعث می‌شود که دیگر احساس درد نکنید و دیگر دندان‌هایتان هم سالم می‌ماند.

سخن پایانی

ما با تهیه این مقاله قصد داشتیم که تا به این سوال که آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟ پاسخ دهیم. به شما اطلاعاتی درباره دندان عقل دادیم و همچنین شما را با انواع دندان عقل و عوارض نکشیدن دندان عقل آشنا کردیم. امیدواریم که خواندن این مقاله باعث شده باشد که به اطلاعاتتان در این زمینه افزوده شده باشد.

سوالات متداول

  • سن کشیدن دندان عقل، چه زمانی است؟

در ابتدای مقاله گفتیم که دندان عقل در سنین نوجوانی تا جوانی رشد می‌کند، یعنی تقریبا از سنین شانزده تا بیست و پنج سالگی. اگر دندان شما به صورت نمایان و آشکار بود بهتر است اجازه دهید تا کامل رشد کند و در جای خود قرار بگیرد سپس آن را بکشید. اما اگر دندان‌های عقل شما به صورت نهفته رشد کردند باید از همان ابتدا به کشیدن آن‌ها اقدام کنید تا مبادا به دیگر دندان‌های شما آسیب بزنند.

  • آیا کشیدن دندان عقل دردناک است؟

اگر دندان های عقل دردناک را نادیده بگیرید، ممکن است به یک عفونت جدی تبدیل شوند. درد دندان عقل که موجب درد در فک، گوش و یا اطراف صورت شماست می تواند نشانه هایی از عفونت باشد. اگر این عفونت درمان نشود، می تواند به مناطق دیگر گسترش یابد. در موارد شدید و درمان نشده، عفونت گسترش یافته می تواند سبب تورم صورت شده و حتی توانایی شما را برای نفس کشیدن محدود کند.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *