آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

ترس از جراحی دندان عقل + دلایل اصلی

۲۹ مرداد, ۱۴۰۱ 2
9.jpg

آیا واقعا کشیدن دندان عقل لازم است؟ اکثرا اغلب مردم هنگام رفتن به دندان پزشکی ترس عجیبی دارند. این ترس در بعضی از افراد به قدری زیاد می‌شود که ممکن است آنها را از مراجعه به دندانپزشک منصرف کند. افراد بخاطر دلایل مختلفی به دندان پزشکی می‌روند که یکی از آنها جراحی دندان عقل می‌باشد. دندان عقل سومین دندان آسیا است که بعد از سن 17 سالگی شروع به رشد می‌کند و در فک همه انسان‌ها چهار جایگاه برای رشد چهار دندان عقل وجود دارد. دندان‌های عقل به شکل‌های مختلفی رشد می‌کنند و اگر روند رشد آنها به صورت نهفته باشد، نیاز به کشیدن آن ضروری می‌شود. دندان عقل نهفته جای کافی برای رشد ندارد به همین دلیل باعث عفونت دهان می‌شود. به همین دلیل است که باید دندان عقل در زمان مناسب کشیده شود. خیلی از افراد به دلیل ترس این کار را به تعویق می اندازند. تعلل در کشیدن دندان عقل اصلا کار درستی نیست زیرا ممکن است مشکلات بسیار زیادی به وجود آورد. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با دلایل اصلی ترس از جراحی دندان عقل آشنا کنیم و در این مورد توصیه‌های مهمی به شما بدهیم، پس حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 

ترس از جراحی دندان عقل

ترس از جراحی دندان عقل

همانطور که ذکر شد؛ بیشتر افراد از مراجعه به دندانپزشک و درست کردن دندان‌های خراب خود هراس دارند. این ترس شاید بخاطر این است که این افراد در کودکی تجربه بدی از رفتن به دندان پزشکی داشته‌اند و بخاطر همان خاطره همیشه از دندانپزشک خواهند ترسید. وقتی بحث دندان عقل به میان  بیاید باید بیخیال همه واهمه‌ها و ترس از جراحی دندان عقل شد. از بین بردن دندان عقل با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها کشیدن آن است. دندان عقل بعضی از افراد خوش شانس طوری رشد می‌کند که امکان کشیدن آن با دردی بسیار کمتر وجود دارد اما در بسیاری از شرایط اینطور نیست. در بیشتر مواقع دندان.های عقل ممکن است به دندان‌های دیگر آسیب زده باشند و جای رشد برای آنها وجود نداشته باشد. در این شرایط نمی‌توان ریسک کرد و دندان عقل را با کشیدن از بین برد. دندان پزشکان در این اوضاع تنها راه درست را جراحی دندان عقل می‌بینند و قطعا این روش بسیار دردناک می‌باشد.

چرا از کشیدن دندان عقل می‌ترسیم؟

چرا از کشیدن دندان عقل میترسیم؟

دلایل مختلفی برای ترس از جراحی دندان عقل وجود دارد. انواع دندان عقل از همان ابتدا و شروع زمان رشدش باعث آزار شما خواهد شد چون رشد آن نیز پروسه دردناکی دارد. البته این درد در برخی افراد کمتر و در برخی افراد بیشتر است. کشیدن و جراحی دندانی که از همان ابتدا با درد به سراغ شما آمده مانند این است که روی زخم خود نمک بپاشید. البته با این تفاوت که نکشیدن دندان عقل به مراتب مشکلات بسیار زیادی به وجود می‌آورد. به طور کلی دلیلی برای ترس از جراحی دندان عقل ثابت نشده و در واقع شما بخاطر تصور ذهنی خودتان است که از این کار می‌ترسید. جراحی دندان مانند بسیاری از کارهای پزشکی دیگر درد دارد و نمی‌توان درد آن را از بین برد اما شما با روش‌هایی می‌توانید درد خود را کمتر کنید. اگر دندان عقل شما طوری بود که با کشیدن حل نمیشد و به جراحی نیاز داشت باید به دنبال متخصصی مناسب بگردید. هنگام انجام این جراحی از قبل، جای دندان شما را کاملا بی حس می‌کنند و قبل و بعد از جراحی با لیزر تلاش می‌کنند تا درد شما را کمتر کنند. البته این کارها سخت است و یک دکتر متخصص می‌تواند آنها را به درستی انجام داده و احساس درد شما را به حداقل برساند.

عوارض موقتی جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل قطعا عوارض مختلفی خواهد داشت و شما بعد از جراحی باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. شایع‌ترین عوارض جراحی دندان عقل قطعا درد بعد از آن و تورم و خونریزی است.

درد

این درد ممکن است برای برخی افراد اصلا وجود نداشته باشد و برخی دیگر نیز درد کمی داشته باشند که برای رفع این درد می‌توانید از مسکن استفاده نمایید. درد بعد از جراحی حداکثر تا سه روز خوب خواهد بود اما اگر روزهای اول دردی نداشتید و بعد از چند روز دچار درد شدید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید. این درد نشانه عفونت است.

تورم

دومین عوارض جراحی دندان عقل تورم آن است. این تورم ممکن است کم یا زیاد باشد و شما می‌توانید برای بهبود این تورم هر بیست و چهار ساعت یک بار از کمپرس یخ استفاده نمایید.

خونریزی

عوارض بعدی می‌تواند خونریزی باشد که یک عمل کاملا طبیعی بعد از کشیدن یا جراحی دندان است. البته اگر میزان خونریزی بسیار زیاد بود و بعد از سه روز هنوز هم خونریزی داشتید، بهتر است حتما به دکتر خود مراجعه نمایید.

مشکلات نکشیدن دندان عقل

مشکلات نکشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل در بعضی شرایط کار ضروری نمی‌باشد اما نکشیدن آن در صورت ضرورت مشکلات بسیار زیادی به وجود می‌‌آورد. اولین و بارزترین مشکل درد بیش از حد و غیرقابل تحمل آن می‌باشد. این درد با گیر کردن غذا داخل آن بیشتر نیز خواهد شد. این درد فقط به فک و دهان خلاصه نمی‌شود و ممکن است شما دردهایی در ناحیه سر، چشم و گوش خود نیز احساس کنید. همچنین نکشیدن دندان عقل ممکن است باعث عفونت لثه شود و احتمال سرایت آن به دیگر دندان‌ها و خراب شدن آنها نیز وجود دارد. از دیگر مشکلاتی که ممکن است با نکشیدن دندان عقل برایتان به وجود بیاید می‌توان به آسیب رسیدن به دندان‌های اطراف و کج شدن آنها اشاره کرد. همچنین نکشیدن دندان عقل ممکن است باعث کیست شود و در زمان عمل ارتودنسی برایتان مشکل به وجود بیاید. از همه اینها می‌توان نتیجه گرفت هنگامی که دندان عقل شما رشد کرد بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید کشیدن یا جراحی به موقع آن می‌باشد. یک بار تحمل درد و ترس از جراحی دندان عقل قطعا خیلی بهتر از تحمل هر روزه درد داشتن آن دندان و مشکلات بعدی است.

سخن آخر

در این مقاله ما تلاش کردیم تا به طور خلاصه شما را با ترس از جراحی دندان عقل و عوارض بعد از جراحی و جراحی نکردن آن آشنا کنیم. همان طور که گفتیم جستجوی یک متخصص برای این کار بسیار مهم می‌باشد زیرا باعث می‌شود شما کمترین درد را در هنگام جراحی احساس کنید و قطعا عوارض بعد از جراحی نیز کمتر خواهد بود. دکتر کندری همان فردی است که شما به دنبال آن می‌گردید. پس حتما به مجموعه ما سر بزنید و از هزینه جراحی دندان عقل اطلاع کافی داشته باشید. ما به شما اطمینان می‌دهیم که از همکاری با ما پشیمان نخواهید شد.

دکتر کیهان کندری

سوالات متدوال

عوارض موقتی جراحی دندان عقل چیست؟

جراحی دندان عقل عوارضی دارد که برخی از آن‌ها به صورت موقتی هستند که می‌توان به درد، تورم، خونریزی اشاره کرد.

دلیل اصلی ترس از جراحی دندان عقل چیست؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت که دندان عقل، دندانی است که از همان ابتدای رشد، درد را برای فرد به دنبال دارد. بنابراین فرد برای کشیدن آن باید درد بیشتری را تحمل کند. پس می‌توان گفت که دلیل اصلی ترس از جراحی دندان عقل، درد است.


2 دیدگاه

 • هستی

  ۱۲ شهریور, ۱۴۰۱ در ۱:۲۰ ب٫ظ

  هزینه جراحی دندان عقل به چه صورت است؟

  پاسخ

  • دکتر کیهان کندری

   ۱۴ اسفند, ۱۴۰۱ در ۵:۱۰ ب٫ظ

   سلام وقتتون بخیر. جهت کسب اطلاعات در مورد هزینه جراحی دندان عقل به صفحه لینک داده شده مراجعه کنید.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *