آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

درمان ریشه اندو

در مطب دندانپزشکی دکتر کیهان کندری

 • درمان ریشه اندو را می‌توان توسط دندانپزشک و یا متخصص انجام داد. دندانپزشک در صورتی که تشخیص دهد که ریشه اندو بیمار باید جراحی شود، با تصویربرداری و بررسی وضعیت دندان بیمار، تعیین می‌کند که جراحی باید توسط چه کسی انجام شود. بیمار می‌تواند قبل از عمل، درباره روش جراحی و درمان و هزینه آن صحبت کند.
هزینه جراحی دندان عقل

گواهینامه ها

ریشه دندان از عروق، اعصاب و سلول تشکیل شده است. از همین رو پوسیدگی و عفونت باعث می‌شود درد شدیدی احساس کنید. درمان ریشه (اندو) برای رفع درد لازم و ضروری است. اگر ریشه دندان دچار مشکل شود، با خوردن غذاهای سفت، سرما یا گرما احساس درد شدید در دندان خود خواهید کرد. برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کرده تا اقدامات درمانی و ترمیم آن انجام شود. عفونت و پوسیدگی به پالپ یا همان عصب دندان آسیب وارد می‌کند. پوسیدگی در ابتدا  در تاج و مینای دندان اتفاق می‌افتد که اگر به موقع درمان نشود، این پوسیدگی پیشروی کرده و به ریشه دندان خواهد رسید. درمان ریشه باید در همان روزهای ابتدایی که در دندان خود احساس درد کردید انجام شود. میکروب‌ها در پالپ باعث ایجاد تورم در اطراف دندان خواهد شد. با افزایش فشار و تورم، به عصب دندان فشار وارد شده و بیمار احساس درد شدید خواهد کرد. اگر درمان ریشه(اندو) به موقع انجام نشود، عفونت به دیگر دندان‌ها سرایت خواهد کرد.

روش درمان ریشه (اندو)

روش درمان ریشه اندو

ابتدا دندانپزشک ریشه را از دهان خارج کرده و داخل کانال آن را تمیز می‌کند. سپس برای جلوگیری از نفوذ باکتری، با مواد مخصوص فضای خالی شده پر می‌شود. این امر به بیمار کمک می‌کند که دندان خود را داشته باشد. اما این دندان دیگر مانند سایر دندان‌ها زنده نیست. اما باعث می‌شود که مانند سابق غذا بخورید و زیبایی دندان‌های شما حفظ شود‌. اگر دندان قبلا پر شده باشد و یا پوسیدگی شدیدی داشته باشد از این روش استفاده می‌شود.

چه افرادی نیاز به درمان ریشه دارند؟

 • افرادی که پوسیدگی شدید داشته و این پوسیدگی به پالپ دندان رسیده است.
 • افرادی که بیماری لثه دارند.
 • دندانی که دچار شکستگی یا ترک شده و احتمال نفوذ باکتری و عفونت آن زیاد است.

نشانه عفونت دندان

 • تورم لثه
 • لق شدن دندان‌ها
 • چرک کردن دندان
 • درد دندان در اثر خوردن غذا
 • واکنش و احساس درد پس از خوردن غذا یا نوشیدنی گرم و سرد
 • تغییر رنگ دندان و تیره شدن آن
 • ورم کردن صورت

مراحل درمان ریشه (اندو)

برای اینکه بیمار احساس درد نکند، محل مورد نظر توسط پزشک بی حس می‌شود. سپس بر روی سطح دندان سوراخی ایجاد شده و پالپ که دچار عفونت شده، از دندان خارج می‌شود. پس از آنکه پالپ آلوده خارج شد و دندان تمیز شد، آن را پر می‌کنند. کانال ایجاد شده باریک است. بنابراین دندانپزشک با کمک فایل این کانال را بزرگتر می‌کند. در نهایت دندانپزشک دندان را با مواد دائمی پر می‌کند تا میکروب یا باکتری به درون آن نفوذ نکند. دندانی که تحت درمان ریشه قرار می‌گیرد، مقاومت کمتری نسبت به دندان‌های طبیعی دارد.  برای افزایش مقاومت آن، دندان را روکش می‌کنند.

اقدامات مهم پس از اندو درمان

اقدامات بعد از درمان ریشه

پس از درمان ریشه دندان، به دلیل پر شدن آن احساس درد خواهید کرد که بعد از چند روز برطرف می‌شود. اگر تا چند روز بعد همچنان در دندان خود احساس درد کردید، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. تا زمانی که احساس بی حسی در دهان خود دارید، غذا نخورید. زیرا ممکن است زبان خود را گاز بگیرید. همچنین تا زمانی که پانسمان در دهان شماست غذا نخورید. زیرا ممکن است پانسمان از دندان شما خارج شود. درمان ریشه یک مرحله ابتدایی است. بنابراین اگر درد و عفونت آن برطرف نشود، دندان وضعیت پایداری نداشته و باید برای تاج نیز درمان ترمیمی انجام شود.

مزایای درمان ریشه(اندو)

 • با این روش دندان آسیب دیده درمان می‌شود و دیگر نیازی به حذف دندان ندارید.
 • از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌شود زیرا دندان شما در ریشه باقی می‌ماند.

هزینه درمان ریشه

شرایط دندان، شدت پوسیدگی، موقعیت دندان و تعداد کانال‌ها بر قیمت درمان ریشه تاثیرگذار است. درمان ریشه مرحله ابتدایی درمان دندان‌های پوسیده و آسیب دیده است. اما درمان دندان  در این مرحله موقتی است و باید اقدامات درمانی برای تاج دندان از جمله روکش استفاده شود تا سلامت کامل دندان حفظ گردد.

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

در این جا مطالب مهم در رابطه با درمان ریشه (اندو) را بیان کردیم. درمان اندو باید نزد دندانپزشک ماهر انجام شود تا از کیفیت لازم برخوردار باشد. شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره و یا گرفتن نوبت با شماره‌های تماس دکتر کندری تماس گرفته و از خدمات مشاورین ما بهره‌مند شوید.