آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

جراحی دندان عقل

دندان عقل معمولا در بازه سنی بین 17 تا 21 سالگی در می آید. از آنجایی که اخرین دندانی است که در می آید فضای اندکی داخل دهان دارد و دردسرهایی به همراه خود دارد. جراحی دندان عقل به دلیل حساسیت و اهمیتی که دارد باید توسط یک پزشک متخصص صورت گیرد. در مطب دکتر کندری این جراحی را اصولی و بدون عوارض انجام دهید.برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

جراحی دندان عقل

دندان عقل معمولا در بازه سنی بین 17 تا 21 سالگی در می آید. از آنجایی که اخرین دندانی است که در می آید فضای اندکی داخل دهان دارد و دردسرهایی به همراه خود دارد. جراحی دندان عقل به دلیل حساسیت و اهمیتی که دارد باید توسط یک پزشک متخصص صورت گیرد. در مطب دکتر کندری این جراحی را اصولی و بدون عوارض انجام دهید.برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

جراحی دندان عقل نهفته روی عصب یکی از جراحی‌های دشوار دندانپزشکی است. ۴ دندان عقل در دهان در سنین بزرگسالی رشد می‌کنند و معمولا دردسرهایی را به همراه دارند. برخی به دلیل داشتن فک کوچک با رشد دندان عقل، دندان‌هایشان فشرده شده و باعث بهم ریختگی دندان‌ها می‌شود. در برخی افراد نیز دندان عقل از لثه بیرون نمی‌آید و به شکل نهفته است. دندان عقل دندان آخری است. از همین رو در زدن مسواک ممکن است به طور کامل تمیز نشوند و موجب پوسیدگی دندان خواهند شد. به همین علت برخی با پیش بینی کردن مشکلات احتمالی، دندان‌های عقل خود را می‌کشند. از نگرانی افراد، جراحی دندان عقل نهفته روی عصب است زیرا ممکن است به عصب آسیب رسانده و صورت بی حس شود. در ادامه به بررسی این موضوع و هزینه جراحی دندان عقل می‌پردازیم.

 

جراحی دندان عقل نهفته روی عصب به چه صورت است؟

جراحی دندان عقل نهفته روی عصب نادر است. در بیشتر موارد آسیب به عصب پایین وارد شده است. در برخی موارد مشکلات ایجاد شده به مرور زمان برطرف می‌شوند. اما گاهی اوقات با آسیب رساندن به عصب، بیمار دچار بی حسی در صورت شدن و احساس او بازنگشته است. بنابراین اگر شدت آسیب زیاد باشد احتمال ترمیم نشدن آن زیاد است. اگر بعد از جراحی دندان عقل نهفته روی عصب دچار بی حسی شدید تا یک ماه بعد احساس شما باز خواهد گشت. اما در صورت طولانی شدن این دوره احتمالا عصب شما آسیب دیده و امکان ترمیم وجود ندارد. آسیب به عصب از مواردی است که به ندرت رخ می‌دهد اما در صورتی که فردی با این عارضه مواجه شود به احتمال زیاد در طولانی مدت عوارض آن ماندگار بوده و بعضا غیرقابل بازگشت خواهد بود. هر جراحی با ریسک و مشکلاتی همراه است. جراحی دندان عقل نهفته روی عصب نیز یکی از این جراحی‌ها است.

شما می‌توانید مقاله تمامی نکاتی درباره جراحی دندان عقل را مطالعه کنید. 

چرا باید جراحی دندان عقل نهفته روی عصب انجام شود؟

چرا باید جراحی دندان عقل نهفته روی عصب انجام شود؟

زمانی که شما برای جراحی دندان عقل خود به پزشک مراجعه می‌کنید، نتیجه عکس رادیوگرافی تعیین کننده نوع جراحی شما است. زمانی که دندان عقل در لثه نهفته باشد، چیزی جز درد و تورم به همراه نداشته و باید کشیده شود. درواقع شما برای حل کردن این مشکل راه حل دیگری پیش رو نخواهید داشت. دندانپزشک باید دقت کند تا به ساختارهای آناتومیک دهان آسیبی وارد نشود. زبان یکی از نقاطی است که بیشتر در خطر آسیب است. عصب زبان از خط مایل و سپس از کانال غده ساب مندیبولار عبور می‌کند. عصب ۴ میلیمتر به صورت افقی از دندان مولار سوم فاصله دارد. این عصب وظیفه کنترل دو سوک بخش قدامی زبان را برعهده دارد.

 

روش کرونکتومی برای جراحی دندان عقل

در این روش تاج دندان خارج شده و ریشه در فک باقی‌ می‌ماند. این روش از آسیب رسیدن به عصب در جراحی دندان عقل پیشگیری می‌کند. در صورتی که دندان عفونت داشته باشد، دندان لق باشد و یا دندان عقل نهفته افقی در امتداد عصب تحتانی آلوئولار باشد، از این روش نمی‌توان استفاده کرد.

 

نشانه بروز مشکل پس از جراحی دندان عقل روی عصب

یکی از شایع‌ترین مشکلات جراحی دندان عقل نهفته روی عصب، آسیب رسیدن به عصب زبان است که در هنگام جراحی دندان عقل در فک پایین رخ می‌دهد. اگر در زبان، چانه و یا لب پایین خود احساس بی حسی کردید به احتمال زیاد عصب شما دچار آسیب شده است. از دیگر علائم آن می‌توان به تغییر در حس چشایی اشاره نمود. این تغییر ممکن است زندگی فرد را مختل کند و حرف زدن و غذا خوردن را به کاری دشوار برای او تبدیل کنند. اگر پزشک از تبحر و مهارت لازم برخوردار نباشد، در حین جراحی اعصاب او قطع یا دچار کبودی شده و مشکلات ذکر شده را برای او به همراه خواهد داشت.

 

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

 

ترمیم پس از جراحی دندان عقل نهفته روی عصب

در صورتی که تا یک ماه بعد از جراحی دندان عقل، احساس بی حسی شما برطرف نشد باید بلافاصله به یک جراح متخصص مراجعه کنید. اگر زمان زیادی از آسیب بگذرد، شانس ترمیم کمتر خواهد شد. بنابراین باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. نتایج بررسی‌ها نشان داده که ۷۵ درصد از افرادی که پس از وارد شدن آسیب به موقع به پزشک مراجعه کرده‌اند بهبود پیدا کردند.

سن مناسب برای جراحی دندان عقل

سن مناسب برای جراحی دندان عقل

معمولا بیشتر افراد در سنین نوجوانی و پس از رشد دندان‌ها برای جراحی دندان عقل خود به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. تا سن ۲۵ سالگی دندان به طور کامل رشد کرده و کشیدن آن دشوارتر خواهد شد. از همین رو احتمال آسیب به دندان نیز بیشتر می‌شود. در برخی مواقع از روش کرونکتومی یا حذف جزیی دندان استفاده می‌کنند که خطر آسیب رسیدن به عصب را کاهش دهند. در این حالت بخشی از دندان جدا شده و ریشه در لثه باقی می‌ماند. دندان عقل اگر نهفته باشد با گیرکردن غذا و رشد باکتری باعث ایجاد تورم، حساسیت، پوسیدگی و بوی بد دهان خواهد شد. از همین رو دندان نهفته باعث بروز درد و عفونت شده و به دیگر دندان‌ها آسیب وارد خواهد کرد.

 

سخن پایانی

در این مقاله درباره جراحی دندان عقل نهفته روی عصب توضیح دادیم. این جراحی به دلیل حساسیت بالا باید توسط دندانپزشک حرفه‌ای انجام شود تا به اعصاب صدمه‌ای وارد نگردد. شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره و یا گرفتن نوبت به سایت دکتر کندری و یا با شماره‌های تماس دکتر کندری تماس گرفته و از خدمات ما بهره‌مند شوید.

منبع

دکتر کیهان کندری

سوالات متداول

  • جراحی دندان عقل نهفته بر عصب چگونه است؟
جراحی دندان عقل نهفته بر عصب نادر است. در بیشتر موارد آسیب به عصب پایین وارد شده است. در برخی موارد مشکلات ایجاد شده به مرور زمان برطرف می‌شوند. اما گاهی اوقات با آسیب رساندن به عصب، بیمار دچار بی حسی در صورت شدن و احساس او بازنگشته است. بنابراین اگر شدت آسیب زیاد باشد احتمال ترمیم نشدن آن زیاد است. اگر بعد از جراحی دندان عقل نهفته روی عصب دچار بی حسی شدید تا یک ماه بعد احساس شما باز خواهد گشت.
  • هزینه جراحی دندان عقل به چه صورت است؟

از آنجایی که عوامل مختلفی همانند جنس دندان، شکل دندان و … بر هزینه جراحی دندان عقل، هزینه جراحی لثه و کامپوزیت دندان موثر است، نمی‌توان به صورت مشخص آن را بیان کرد. بنابراین شما می‌توانید با تماس با کلینیک از قیمت آن مطلع شوید. 

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *