آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

تمامی نکاتی که باید از جراحی دندان عقل بدانید!

۲۱ شهریور, ۱۴۰۱ 0
51.jpg

برای آن که بتوان دندان های عقل را برداشت، نیاز به جراحی و یا کشیدن آن ها می باشد. این چهار دندان بزرگسالی، از نوع دائمی هستند که در گوشه های پشتی دهان، در قسمت بالا و پایین قرار دارند. اگر دندان عقل فضایی برای رشد نداشته باشد که منجر به درد، عفونت یا سایر مشکلات دندانی شود، جراحی دندان عقل، ضرورت پیدا می کند.

 

انواع روش‌های کشیدن و جراحی دندان عقل

بدن هر فردی، کاملاً منحصر به فرد رشد می کند و دندان ها نیز شامل آن می شود. دندان های عقل، از پهلو وارد شوند، در فک گیر کنند یا مانند هر دندان دیگری مستقیماً رشد نمایند هنگامی که به کشیدن دندان عقل نیاز دارید، نحوه قرارگیری دندان شما تعیین می کند که به چه نوع روشی برای جراحی آن نیاز است.این را باید اشاره کنیم که نحوه برداشتن دندان عقل به نحوه رشد آن ها بستگی دارد. آن ها می توانند مستقیم به سمت بالا و پایین، به پهلو یا حتی عقب کشیده شده باشند. بزرگترین نگرانی در این خصوص، نهفتگی است. به این معنی که دندان به طور کامل رویش نمی کند و در لثه به دام می افتد. از جمله روش های جراحی دندان عقل می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

روش اول | بدون ضربه

در این حالت، تاج دندان، بالای استخوان فک و خط لثه قرار دارد.

روش دوم | ضربه بافت نرم

دندان توسط بافت لثه پوشیده شده است. اگر گسترده باشد، یک فلپ در لثه بریده می شود تا دندان در معرض دید قرار گیرد و امکان کشیدن آن فراهم شود.

روش سوم | ضربه استخوانی جزئی

دندان تا حدی نمایان است، اما بخشی از تاج در زیر خط لثه و در استخوان فک گیر کرده است. برشی برای نمایان شدن دندان ایجاد شده و مقدار کمی از استخوان تراشیده می‌ شود. این تا زمانی است که دندان نمایان گردد. در این حالت، دندان اغلب در امتداد تاج و برای برداشتن راحت تر، به نصف بریده می شود.

روش چهارم | ضربه کامل استخوانی

دندان به طور کامل در استخوان فک محصور شده است. این بیشتر در مورد دندان های جانبی (افقی) و عقب (دیستواگولار) دیده می شود. در این بخش از جراحی دندان عقل، یک فلپ در لثه بریده می شود تا دندان نمایان شود و استخوان فک به دقت تراشیده می شود تا زمانی که دندان در معرض دید قرار گیرد. دندان به احتمال زیاد به دو یا چند قطعه بریده می شود تا به راحتی از جای خود تکان داده شود.

 

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

 

چه زمانی باید جراحی دندان عقل را انجام دهیم؟

 

زمان انجام جراحی دندان عقل

 

کشیدن دندان عقل چیزی است که تقریباً هیچ کس منتظر آن نیست، اما اغلب برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است. دندان‌ های عقل معمولاً در پشت دهان قرار دارند و می ‌توانند با شروع رشد خود، درد زیادی ایجاد کنند. تقریباً همه افراد باید دندان عقل خود را بکشند تا سلامت دهان و دندان ‌هایشان حفظ شود. با این حال، دانستن این که چه زمانی باید جراحی دندان عقل انجام شود، بسته به شدت درد و وضعیت هر فرد متفاوت است. اکثر جراحان دهان و دندان، توصیه می کنند که کشیدن دندان عقل، قبل از 25 سالگی انجام شود، تا زمانی که دندان عقل به طور کامل در آمده باشد. هنگامی که یک فرد 25 ساله می شود، رشد بدن او به طور کامل متوقف می شود. در این سن، عملکردهای مغز توسعه یافته است به این معنی که بقیه بدن نیز به طور کامل رشد خود را کرده است. کشیدن دندان عقل قبل از 25 سالگی، تضمین می کند که دندان ها زمان زیادی برای رشد ندارند. اکثر مردم تا سنین نوجوانی برای جراحی دندان عقل، اقدام نمی کنند. برداشتن آن ها قبل از رشد کامل ریشه ‌ها می ‌تواند به کاهش درد کمک کند. کشیدن دندان عقل را می توان به تعویق انداخت. این در صورتی است که فرد هیچ علامتی از رویش دندان عقل نداشته باشد. بیشتر جراحان توصیه می کنند که بدون توجه به این نکته، دندان های عقل کشیده شوند، زیرا ممکن است بعداً مشکلات بیشتری ایجاد کنند.

شما باید با عوارض جراحی دندان عقل آشنا شوید.

 

مراقبت های قبل از کشیدن و جراحی دندان عقل

 

مراقبت های قبل از جراحی دندان عقل

 

رویه های جراحی، برای هر کسی می توانند استرس زا باشد. اطلاع از مراقبت های قبل از جراحی می تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت برای عمل آماده شوید. در ابتدا، در نظر داشته باشید که داروهای بیهوشی و ضد درد، رانندگی یا رسیدن به خانه را برای شما ناامن می کند. بنابراین، حتما هنگام جراحی انواع دندان عقل، یک همراه با خود داشته باشید. اگر آسپرین یا رقیق‌کننده ‌های خون دیگری مصرف می‌ کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید مصرف آن را قبل از عمل قطع کنید. مطمئن شوید که دقیقاً متوجه شده اید که برنامه تجویزی پزشک شما چیست. این نوع از داروها،  می توانند باعث افزایش خطر خونریزی شوند. در مورد تمام داروها و محصولات بهداشتی طبیعی که مصرف می کنید، به پزشک خود بگویید. برخی ممکن است خطر بروز مشکلات را در طول عمل افزایش دهند. پزشک به شما خواهد گفت که آیا باید قبل از عمل مصرف هر یک از آن ها را متوقف کنید یا خیر.

در روز عمل چه اتفاقی می افتد؟

دستورات مربوط به زمان توقف خوردن و نوشیدن را دقیقا دنبال کنید. اگر این کار را نکنید، ممکن است روند جراحی دندان عقل برای شما لغو شود. اگر پزشک به شما گفته است که داروهای خود را در روز عمل مصرف کنید، آن ها را فقط با یک جرعه آب مصرف نمایید. شما توسط متخصص بیهوشی، هنگام عمل راحت و ایمن خواهید بود. ممکن است دارویی دریافت کنید که به شما آرامش می دهد یا شما را به خوابی سبک می برد. پزشک ناحیه تحت کار را بی حس می کند. این را باید اشاره نمود که مدت زمان انجام این عمل بستگی به تعداد دندان های برداشته شده دارد.در صورتی که پیش از عمل، بیماری هایی مانند تب، آنفولانزا یا سرماخوردگی دارید، لازم است که پیش از عمل، آن را با پزشک در میان بگذارید. احتمالا لازم است تا برنامه جراحی خود را به زمان دیگری موکول کنید.

 

مراقبت های پس از کشیدن و جراحی دندان عقل

 

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

 

بسیاری از بیماران نمی دانند که اولین روز مراقبت های پس از درمان چقدر برای بهبودی آن ها مناسب است. یکی از دلایلی که به بیماران توصیه می شود بعد از جراحی به خانه بروند و روی مبل یا صندلی استراحت کنند این است که خوابیدن راهی عالی برای درمان سریع تر است.هنگامی که دهان بیش از حد فعال است یا محل جراحی مختل می شود، می تواند از لخته شدن خون به درستی جلوگیری کند که برای بهبودی حیاتی است. تلاش برای استفاده از دهان به طور معمول در ساعات پس از جراحی، می تواند منجر به خونریزی بیش از حد و خشکی حفره شود. بهتر است در چند ساعت اول وانمود کنید که دهان ندارید و آن را به حال خود رها کنید. در ساعت اول بسته های گاز ارائه شده را گاز بگیرید. اگر خونریزی بعد از ساعت اول ادامه داشت، گاز را در فواصل 30-45 دقیقه تعویض کنید. دهان را تا حد امکان شل نگه دارید. برای گرفتن بزاق از یک پارچه شستشو استفاده نمایید. جهت کاهش تورم، کمپرس یخ را روی صورت بمالید. در آرامش دراز بکشید، در حالی که سر و گردن خود را کمی بالا قرار داده اید. وقتی گرسنه شدید، غذاهای مایع یا خیلی نرم را استفاده کنید.در این مدت، تا حد امکان به استراحت خود ادامه دهید. خوردن غذاهای نرم که به راحتی و بدون جویدن بلعیده می شوند، را در نظر بگیرید. دهان را به آرامی در زمان های معمول بهداشت دهان خود بشویید تا باکتری ها و باقی مانده های غذا از بین بروند. دندان ها را مسواک بزنید، اما این کار را خیلی آرام انجام دهید. برای کنترل تورم، کمپرس گرم را روی صورت قرار دهید. داروهای مسکن را در صورت نیاز و طبق دستور مصرف کنید.

کارهایی که نباید انجام دهید:

  1. غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد نخورید.
  2. از طریق نی، تف، بخارپز یا دود مکیدن نکنید.
  3. از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، خودداری کنید.
  4. از شستشوی دهان و یا فشار دادن به محل های جراحی پرهیز نمایید.
  5. از صحبت کردن یا استفاده از زبان و عضلات فک (تا حد امکان) خودداری کنید.

توجه داشته باشید که بهبودی یک شب اتفاق نمی افتد. بازگشت به حالت عادی، یک فرآیند زمان بر است که در طی چند روز اتفاق می افتد. به یاد داشته باشید، دو روز اول پس از جراحی دندان عقل، معمولاً بدترین روزها هستند. البته در روز اول، آرام ‌بخش‌ ها و مسکن‌ های مورد استفاده در حین جراحی هنوز در جریان خون شما هستند، بنابراین به اندازه روز دوم درد احساس نمی‌کنید.

 

هزینه کشیدن و جراحی دندان عقل

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند در هزینه کشیدن و جراحی دندان عقل تاثیر گذار باشد. هنگامی که دندان های شما توسط یک جراح حرفه ای کشیده می شود، هزینه جراحی دندان عقل را با هزینه‌های متفاوتی نیز منظور می نماید. می توانید برای دریافت مشاوره در این خصوص، با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

  • روش های جراحی دندان عقل به چه صورت است؟

روش های مختلفی برای جراحی دندان عقل وجود دارد که برخی از آن‌ها بدون ضربه، ضربه با بافت نرم، ضربه استخوانی جزئی، ضربه کامل استخوانی

  • پس از جراحی دندان عقل چه کارهایی را نباید انجام داد؟

غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد نخورید، از طریق نی، تف، بخارپز یا دود مکیدن نکنید، از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، خودداری کنید، از شستشوی دهان و یا فشار دادن به محل های جراحی پرهیز نمایید، از صحبت کردن یا استفاده از زبان و عضلات فک (تا حد امکان) خودداری کنید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *