آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل با بهترین روش‌ها

۲۸ شهریور, ۱۴۰۱ 0
66.jpg

افراد به دلایل متنوع دندان‌های خود را می کشند و جراحی دندان عقل انجام می‌دهند. اما در میان آن ها کشیدن دندان عقل در بین عموم مردم رایج تر است. این اشخاص به دلایل مختلف تصمیم می‌ گیرند که دندان خود را بکشند. بعد از کشیدن این دندان ها باید از آن ها مراقبت هایی انجام شود. این مراقبت منجر می ‌شوند که دوره نقاهت خیلی سریع تر تمام شود و هیچگونه دردی نداشته باشید. در این مطلب قصد داریم مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. مطالعه این موارد سبب می شود که اطلاعات مفیدی را کسب کنید. پس برای فرا گرفتن این نکات کارآمد ما را تا پایان همراهی کنید.

 

چرا باید دندان عقل را کشید؟

 

چرا باید دندان عقل را کشید؟

 

توصیه می‌ شود اگر دندان عقل سالم و بدون هیچ ایرادی است از کشیدن آن خودداری کنید. اما دلایل مختلفی وجود دارد که افراد مجبور می ‌شوند دندان عقل خود را بکشند. با توجه به اینکه این دلایل بسیار زیاد هستند به مهم ترین آن‌ها در رابطه با انواع دندان عقل اشاره خواهیم کرد.

  • دلیل اول | دندان نهفته

در بسیاری از افراد، دندان عقل از لثه بیرون زده نمی شود و رشد نمی کند یا فقط بخشی از آن ها دیده می شود. بیش از 80 درصد از جوانان در اروپا حداقل یک دندان عقل دارند که بیرون زده نشده است. این در فک پایین بیشتر از فک بالا شایع است. دلیل آن نبود فضای کافی در فک است. دندان های دیگر ممکن است در مسیر دندان عقل قرار گیرند یا ممکن است کج در بیاید. دندان عقلی که بیرون زده  نمی شود (که گاهی به آن دندان عقل نهفته نیز گفته می شود) اغلب مشکلی ایجاد نمی کند. اما ممکن است گاهی  به درد، تورم، پوسیدگی دندان‌ ها یا التهاب لثه منجر شود. دندان عقل نهفته می‌تواند دندان های دیگر را از مسیر خود خارج سازد. دندان‌های عقلی که از لثه‌ ها بیرون نمی زنند ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند.

  • دلیل دوم | دندان ثنایا

بعضی افرادی که دندان ‌های ثنایا (دندان‌های جلویی) با فک‌های کوچکی دارند. گاهی نگران هستند که اگر دندان عقلشان از لثه بیرون بیاید، دندان هایشان حتی بیشتر از جای خود خارج شوند. اما لزوماً اینطور نیست و این امر رخ نخواهد داد. اما اگر دندانپزشک انتظار نداشته باشد که روی دندان های دیگر تأثیر بگذارد، دندان عقل آن ها باقی می ماند. پس کشیدن دندان عقل در این مدل افراد به نظر افراد متخصص بستگی دارد.

 

حین کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

در طول کشیدن دندان عقل، دندانپزشک یا جراح دهان برشی در بافت لثه ایجاد می کند. تا دندان و استخوان را در معرض دید قرار دهد.  دندان به صورت تکه تکه راحت تر جدا می شود پس دندان را به بخش هایی تقسیم می کند.

 

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

 

عواقب کشیدن دندان عقل

اکثر افراد پس از عمل در دهان یا گونه‌ های خود ورم دارند. این افراد نمی‌ توانند دهان خود را برای چند ساعت یا حتی چند روز به طور کامل باز کنند. بسیاری از افراد بلافاصله بعد از عمل درد دارند، اما مدت زیادی طول نمی کشد. اما اگر درد بعد از چهار یا پنج روز برگشت، بدتر شد و با تورم یا بوی بد دهان همراه شد، زخم ممکن است عفونی شود. اگر خون خشک شده ای که زخم را می بندد خیلی زود جدا شود و زخم بدون محافظت بماند، این اتفاق می افتد. دهانشویه ها یا ژل های ضد عفونی کننده می توانند به پیشگیری از این نوع عوارض کمک کنند. معمولاً نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست. این موارد بهترین مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل هستند. در موارد بسیار نادر ممکن است عفونت های جدی رخ دهد. از هر 100 نفر 1 نفر ممکن است در نتیجه این عمل دچار مشکلات دائمی مانند بی حسی یا آسیب به دندان های مجاور شوند. خطر این اتفاق بستگی به میزان گسترده بودن این روش دارد. دندان عقل معمولاً با بی حسی موضعی برداشته می شود. بیهوشی عمومی ممکن است برای روش های پیچیده تر استفاده شود.

 

مزایای کشیدن دندان عقل

 

مزایای کشیدن دندان عقل

 

افراد بسته به دلایلی ترجیح می دهند که در دهان خود دندان عقل نداشته باشند. کشیدن دندان عقل مزایای نیز دارد. برای آشنایی بیشتر شما با مزایای کشیدن دندان عقل و آشنایی با زمان مناسب کشیدن دندان عقل اکنون چند مورد را بیان خواهیم کرد.

  • مزیت اول | شلوغی کمتر به منزله مشکلات کمتر ارتودنسی

هنگامی که دندان عقل رشد و رویش می کند، می تواند دندان های شما را بیش از حد شلوغ کند و به دندان های آسیاب همسایه آسیب برساند. هنگامی که فضایی برای آن ها وجود ندارد، دندان عقل می تواند به مرور زمان باعث ایجاد مشکلاتی در تراز شدن آن ها شود. زیرا دندان های دیگر به تدریج از مسیر خارج می شوند. بنابراین، برداشتن دندان عقل احتمال نیاز به بریس یا سایر روش‌های پرهزینه درمان ارتودنسی را برای اصلاح ناهماهنگی دندان‌ها کاهش می ‌دهد.

  • مزیت دوم | جلوگیری از آسیب به دندان های مجاور

فشار ناشی از دندان عقل می تواند باعث ضعیف شدن و حتی از دست دادن ریشه دندان های مجاور یا مینای دندان شود. همچنین دندان های مجاور را در معرض حفره ها و تحلیل استخوان قرار دهد. علاوه بر این، دستیابی به خود دندان عقل و تمیز کردن آن ها نیز دشوار است. رویش دردناک دندان عقل که به طور کامل بیرون آمده است به عنوان دندان عقل آسیب دیده در نظر گرفته می شود. تمیز نگه داشتن آن ها تقریبا غیرممکن است.

  • مزیت سوم | کاهش احتمال بیماری و التهاب دهان

اگر دندان عقل آسیب دیده خود را برای مدت طولانی نگه دارید، حفره های دندانی و بیماری لثه ممکن است رخ دهد. یکی از نتایج مکرر دندان عقل نهفته، التهاب لثه است که می تواند سرسخت و درمان آن بسیار سخت باشد. عفونت ‌هایی که در زیر لثه ‌ها قرار می ‌گیرند می ‌توانند بر اعصاب تأثیر بگذارند یا وارد جریان خون شوند. یا به وضعیتی به نام سپسیس تبدیل شوند که بقیه بدن را تحت تأثیر قرار می‌ دهد زیرا یک بیماری خطرناک است.

  • مزیت چهارم | تسکین درد دهان و صورت

کشیدن دندان عقل علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی و بیماری، مزیت دیگری نیز برای کاهش درد دارد. کاهش فشار، کاهش حساسیت لثه و کاهش حساسیت دندان همه با برداشتن دندان‌های آسیاب سوم مزاحم امکان‌ پذیر است. فشار دندان عقل باعث سردرد های مزمن می شود. در نتیجه برداشتن دندان عقل باعث بهبود کیفیت دندان ‌ها و محدودیت‌ های کمتر در مورد مصرف غذا و نوشیدنی می شود.

 

بهترین روش های مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

بعد از کشیدن دندان عقل همه چیز تمام نمی شود. بلکه اکنون شما باید مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل را به درستی انجام دهید. برای چند روز پس از عمل، نگه داشتن کیسه یخ روی گونه می تواند به کاهش تورم کمک کند. در چند روز اول باید از کشیدن سیگار یا نوشیدن آب میوه و نوشیدنی های گرم خودداری کنید زیرا می توانند روند بهبودی را کاهش دهند. نوشیدنی هایی مانند آب خنک یا چای بابونه ولرم مناسب ترند. غذاهای سفت نیز گاهی باعث ایجاد مشکل می شوند. سوپ‌های نه چندان گرم و غذاهایی که می‌ توان با زبان خرد کرد، راحت ‌تر است، مانند سیب‌زمینی، ماهی یا پاستا. بهتر است در چند روز اول پس از کشیدن دندان از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید مانند ورزش یا رفتن به سونا خودداری کنید. زیرا این امر می ‌تواند بر روند بهبودی نیز تأثیر بگذارد. حتی اگر در حال حاضر احساس بهتری داشته باشید، این نیز صادق است.

 

چگونه درد بعد از کشیدن دندان عقل را بهبود دهیم؟

 

بهبود درد بعد از کشیدن دندان عقل

 

بسیاری از افراد پس از عمل از مسکن استفاده می کنند. گاهی اوقات از قبل به آن ها مسکن داده می شود. هم ایبوپروفن و هم استامینوفن (پاراستامول) می توانند به تسکین درد بعد از عمل کمک کنند. اسید استیل سالیسیلیک (داروی موجود در داروهایی مانند آسپرین) قبل یا بعد از آن مناسب نیست زیرا خطر خونریزی را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که دوز 400 میلی گرم ایبوپروفن بهتر از دوز 1000 میلی گرم استامینوفن درد را تسکین می دهد. ترکیبی از 1000 میلی گرم استامینوفن و 400 میلی گرم ایبوپروفن درد را بهتر از دوز مساوی استامینوفن یا ایبوپروفن به تنهایی تسکین می دهد.  همچنین اثر آن نیز طولانی تر است. بزرگسالان باید این ترکیب را حداکثر هر هشت ساعت یک بار مصرف کنند، از بیش از حد حداکثر دوز برای هر دو دارو اجتناب کنند. حداکثر دوز ایبوپروفن در بزرگسالان 800 تا 1200 میلی گرم در 24 ساعت است. حداکثر دوز استامینوفن 4000 میلی گرم در 24 ساعت است. گاهی اوقات برای کاهش التهاب و درد به افراد آنزیم بروملین داده می شود. اما تحقیقات خوبی در مورد فواید این دارو وجود ندارد.

 

سخن پایانی

کشیدن دندان عقل امری طبیعی بوده و افراد به دلایل مختلف مانند پوسیدگی و خرابی دندان عقل تصمیم می‌گیرند که آن را بکشند. عدم مراقبت بعد از کشیدن دندان منجر می‌ شود که درد‌ هایی را احساس کنید.‌ در بعضی مواقع کشیدن دندان عقل درد و ضرر های زیادی را در پی دارد. همین امر سبب می شود افراد تمایل زیادی نداشته  باشند. اگر شما دندان عقل خود را توسط فرد کار بلد و آگاهی بکشید نیازی نیست که نگران باشید. اما در هر صورت رعایت مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل بسیار الزامی است.

 

سوالات متداول

  • کشیدن دندان عقل چه مزیت‌هایی دارد؟

از جمله مزایای کشیدن دندان عقل، میتوان به شلوغی کمتر به منزله مشکلات کمتر ارتودنسی، جلوگیری از آسیب به دندان های مجاور، کاهش احتمال بیماری و التهاب دهان، تسکین درد دهان و صورت و … اشاره کرد.

تعیین قیمت و هزینه برای جراحی و کشیدن دندان عقل به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین شما می‌توانید با تماس و ارتباط با کلینیک از هزینه آن مطلع شوید.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *