آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

همه چیز درباره عوارض جراحی دندان عقل

۱۹ فروردین, ۱۴۰۱ 0
complications-of-wisdom-tooth-surgery.jpg

بررسی عوارض جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل یک روش جراحی رایج است و معمولاً خوب پیش می‌رود. با این حال، عوارض جراحی دندان عقل ممکن است رخ دهد. عوارض می‌تواند شامل تورم، خونریزی یا بی‌حسی در فک باشد. خبر خوب این است که شما می‌توانید با پیروی از دستورالعمل‌های مراقبتی دندان‌پزشک خود و اطلاع دادن به او در صورت مشاهده این مسائل، از بسیاری از این عوارض جلوگیری کرده و یا کاهش دهید. در ادامه با دلایل، فواید و عوارض رایج کشیدن دندان عقل در این مقاله آشنا خواهید شد.

چرا دندان عقل داریم؟

محققان بر این باورند که دندان عقل برای اجداد ما ضروری بوده است، زیرا رژیم غذایی آن‌ها بیشتر از آجیل سفت، برگ‌های ترد و گوشت نپخته تشکیل شده بود. اما امروزه بیشتر غذای پخته می‌خوریم و از چنگال و چاقو برای بریدن غذا به قطعات کوچک‌تر استفاده می‌کنیم. درنتیجه، دندان عقل به طور گسترده‌ای به عنوان ساختارهای وستیژیال (بخش‌هایی از بدن انسان که غیرضروری شده‌اند) در نظر گرفته می‌شوند.

دلایل جراحی دندان عقل

گاهی اوقات هر چهار دندان عقل به طور طبیعی رویش می‌کنند و اصلاً مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما اغلب اوقات دندان‌های عقل به صورت زاویه دار رشد می‌کنند یا به طور کامل یا جزئی در استخوان فک یا زیر بافت لثه به دام می‌افتند. این می‌تواند باعث ایجاد طیفی از مشکلات شود. دندان‌پزشک شما ممکن است کشیدن دندان عقل را در موارد زیر توصیه کند:

⦁ درد دندان در نزدیکی پشت دهان خود داشته باشید.
⦁ مواد غذایی و مواد زائد را در اطراف دندان عقل خود حبس کنید.
⦁ به بیماری لثه، به ویژه در اطراف دندان‌های آسیاب خود مبتلا شوید.
⦁ پوسیدگی دندان(حفره) در یک دندان عقل نیمه رویش شده وجود دارد.
⦁ ایجاد کیست (کیسه پر از مایع) در اطراف یک یا چند دندان عقل.
⦁ به دندان‌های مجاور یا استخوان اطراف آسیب دیده باشد.

در بسیاری از موارد، دندان‌پزشک کشیدن دندان عقل را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه توصیه می‌کند. درنتیجه، دندان‌پزشک شما ممکن است توصیه کند که دندان عقل خود را بردارید، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید. این کار می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به مشکلات بعدی ازجمله عفونت و پوسیدگی دندان کمک کند.
افراد در هر سنی می‌توانند دندان عقل خود را خارج کنند. با این حال، بسیاری از دندان‌پزشکان کشیدن آن‌ها را در اواخر نوجوانی یا اوایل 20 سالگی توصیه می‌کنند. در این مرحله از رشد، دندان عقل شما هنوز در حال شکل‌گیری است. به همین دلیل، عوارض جراحی دندان عقل به مراتب کمتر خواهد بود.

دلایل جراحی دندان عقل

قبل از جراحی دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

دندان‌پزشک شما را برای مشاوره به یک جراح دهان معرفی می‌کند. در طی این ملاقات، جراح سلامت دندان عقل شما را ارزیابی می‌کند و برای تعیین محل دقیق آن‌ها رادیوگرافی از دندان می‌گیرد. آن‌ها همچنین گزینه‌های بی‌حسی را با شما در میان خواهند گذاشت. کشیدن دندان عقل معمولاً با بی‌حسی موضعی، آرام‌بخش IV یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود که بستگی به نیازهای خاص شما دارد.
حتماً در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که در حال حاضر مصرف می‌کنید به جراح خود بگویید.

هنگام کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

پس از تجویز داروهای آرام‌بخش، جراح شما بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن دندان‌ها و لثه‌ها تجویز می‌کند. دندان‌های عقل نهفته (دندان‌های عقل محبوس در لثه یا استخوان) با برش‌هایی در معرض دید قرار می‌گیرند و به جراح شما دسترسی کافی را می‌دهند. هنگامی‌که دندان‌های عقل قابل مشاهده هستند، جراح دهان شما با دقت آن‌ها را شل کرده و از حفره‌های خود بلند می‌کند، نواحی را تمیز می‌کند و بخیه می‌زند. در بیشتر موارد، بخیه‌ها طی چند روز خود به خود می‌ریزند.
به طور معمول، کشیدن دندان عقل حدود یک ساعت یا کمتر طول می‌کشد. موارد پیچیده‌تر ممکن است بیشتر طول بکشد.

مزایای جراحی دندان عقل

مهم‌ترین مزیت کشیدن دندان عقل این است که خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان در آینده مانند بیماری لثه، پوسیدگی دندان، آسیب به دندان‌های مجاور، تحلیل استخوان و آسیب فک را کاهش می‌دهد. اگر قبلاً به خاطر دندان عقل خود دچار درد شده‌اید، کشیدن دندان می‌تواند ناراحتی را تقریباً بلافاصله کاهش دهد و شما را به مسیر سلامت دهان و دندان برگرداند.

خطرات یا عوارض جراحی دندان عقل

در اکثر مواقع، کشیدن دندان عقل عوارض طولانی مدتی را به دنبال ندارد. در موارد نادر، افراد ممکن است دچار موارد زیر شوند:

⦁ عفونت
⦁ حفره‌های خشک (از بین رفتن لخته خون که منجر به نمایان شدن استخوان می‌شود).
⦁ آسیب به سایر ساختارهای دهان، ازجمله استخوان فک، اعصاب، سینوس‌ها یا دندان‌های مجاور.

حرف آخر

کشیدن دندان عقل یک عمل جراحی رایج دهان است که می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات دندانی را کاهش دهد. تصمیم برای جراحی دندان عقل بسیار مهم است و ممکن است انتخاب راحتی نباشد. با مراجعه به مطب دکتر کیهان کندری در مورد اینکه آیا کشیدن دندان عقل برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *