آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

جراحی لثه با بهترین کیفیت

در مطب دندانپزشکی دکتر کیهان کندری

  • جراحی لثه را می‌توان توسط دندانپزشک و یا متخصص لثه انجام داد. دندانپزشک در صورتی که تشخیص دهد لثه بیمار باید جراحی شود، با تصویربرداری و بررسی وضعیت دندان بیمار، تعیین می‌کند که جراحی باید توسط چه کسی انجام شود. بیمار می‌تواند قبل از عمل، درباره روش جراحی لثه و هزینه آن صحبت کند.
examination and treatment of the teeth in the dental clinic

در صورت ابتلا به بیماری لثه، ممکن است دندانپزشک به شما جراحی لثه را پیشنهاد کند. شایع‌ترین علت بیماری لثه، زمانی است که باکتری‌ها بیش از حد در دهان شما جمع شده و پلاک اضافی ایجاد شده باشد. در این حالت بدن شما قادر به مبارزه با عفونت نیست. با این حال برخی عوامل از جمله داروها، بیماری‌های مزمن و … می‌توان  فرد را در معرض ابتلا به بیماری لثه قرار دهد حتی اگر تمامی اصول بهداشتی و مراقبتی دهان و دندان را انجام دهد.

انواع عمل لثه

انواع عمل لثه

بر اساس نوع و شدت بیماری لثه، دندانپزشک به شما نوعی روش جراحی متناسب با بیماری‌تان را پیشنهاد می‌دهد.

نوع اول | فلپ لثه

در این روش، جراح لثه‌ها را جمع و باکتری‌ها را از بین می‌برد. متخصص لثه بافت لثه را در برابر دندان شما ایمن می‌کند.

نوع دوم | بازسازی

در این روش متخصص لثه پس از پیوندهای استخوانی، غشاها یا پروتئین‌های تحریک کننده بافت یا ترکیبی از هر سه را وارد بافت لثه کرده تا لثه برای بازسازی ترغیب شود.

نوع سوم | افزایش طول تاج

در این روش متخصص لثه بیش از حد بافت لثه را از دندان شما خارج می‌کند. این باعث می‌شود ارتفاع دندان شما بیشتر از حد معمول به نظر برسد.

نوع چهارم | پیوند بافت نرم

در این روش متخصص لثه بافت نمونه را از جای دیگر در دهان شما گرفته و به لثه شما می‌چسباند تا بافت لثه تغییر کند. این روش برای زیبایی و درمان بیماری‌های لثه استفاده می‌شود. اگر به متخصص دندانپزشک مراجعه کردید و تشخیص داد که برای درمان و حل مشکلتان به جراحی نیاز دارید، باید به یک متخصص لثه مراجعه نمایید.

انواع پیوند لثه

پیوند لثه دارای دو نوع پیوند آزاد لثه و پیوند بافت همبند است.

پیوند بافت همبند

یکی از روش‌های متداول جراحی لثه، پیوند بافت همبند است. این پیوند برای درمان بیرون زدگی دندان استفاده می‌شود. در این روش یک زبانه پوستی از سقف دهان بریده و بافتی از زیر آن خارج شده و به بافت اطراف ریشه دندان که بیرون زده، پیوند می‌شود.

پیوند آزاد لثه

این پیوند مشابه پیوند بافت همبند است. با این تفاوت که به جای بخشی از بافت زیرپوستی، مقداری از بافت کامل سقف دهان برداشته می‌شود.

اقدامات قبل از عمل لثه

اقدامات قبل از عمل جراحی لثه

قبل از هرگونه جراحی لثه، به صورت موضعی بی حسی ایجاد خواهد شد. همچنین متخصص لثه دندان‌های شما را تمیز می‌کند تا عاری از جرم و مواد غذایی شود. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید و یا شرایط خاصی دارید باید با پزشک در میان بگذارید که عمل تحت تاثیر آن قرار نگیرد.

در حین جراحی لثه

جراح لثه‌ها را برش زده و یک فلپ ایجاد می‌کند تا به بافت زیر لثه دسترسی داشته باشد. سپس بافت آلوده را از زیر و بین دندان برداشته و با جرم‌گیری دندان، پلاک و باکتری‌های زیر خط لثه را از بین می‌برد. جرم‌گیری  قسمت خشن روی ریشه دندان را صاف کرده که این عمل از پیشروی بیماری لثه نیز جلوگیری می‌کند.

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

اقدامات بعد از عمل

اقدامات بعد از عمل جراحی لثه

جراح لثه‌ها را با بخیه به حالت اول خود باز می‌گرداند. ممکن است متخصص یک پانسمان به نام پریودنتال روی ناحیه آسیب دیده قرار دهد.

آیا جراحی لثه دردناک است؟

معمولا درد بعد از عمل خفیف تا متوسط بوده و با داروهای مسکن قابل کنترل است. در صورتی که تورمی در حد متوسط بر روی لثه شما ایجاد شد، از کیسه یخ استفاده کنید. در صورتی که برای شما آنتی بیوتیک تجویز کردند حتما مطابق با دستور پزشک آن را مصرف کنید. احتمال خونریزی و تورم بعد از عمل وجود دارد. اما اگر با مشکل  جدی مواجه شدید، با متخصص لثه خود تماس بگیرید.

دوره درمان جراحی‌های لثه

بهبود عمل به شدت بیماری، سلامتی کلی و نوع عمل شما بستگی دارد. برای سرعت بخشیدن به درمان خود، دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید. خونریزی و ناراحتی پس از جراحی طبیعی است. بهتر از فعالیت‌های عادی روزانه خود را یک روز بعد از عمل از سر بگیرید.

سیگار کشیدن می‌تواند بر روند بهبودی شما اثرگذار باشد. در واقع مصرف سیگار بهبودی شما را مختل می‌کند. بهتر است تا درمان کامل جراحی لثه، از سیگار کشیدن خودداری کنید.

همچنین ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که از دهانشویه مخصوص بعد از عمل استفاده  کنید یا آنتی بیوتیک مصرف کنید. همچنین ممکن است نتوانید تا درمان کامل از مسواک یا نخ دندان استفاده کنید.

تا یک یا دو هفته بعد از جراحی لثه غذاهای نرم مصرف کنید. برخی از این غذاها عبارتند از:

ماست

بستنی

پودینگ

پوره سیب زمینی

ماکارونی

پنیر خامه‌ای

تخم مرغ آب پز

در این جا جراحی لثه و نکات مهم درباره آن را بررسی نمودیم. برای این جراحی باید نزد دندانپزشک ماهر بروید تا به بهترین نحو و بدون مشکل انجام شود. شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره و یا گرفتن نوبت با شماره‌های تماس دکتر کندری تماس گرفته و از خدمات مشاورین ما بهره‌مند شوید.

مطب دندانپزشکی دکتر کیهان کندری

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.