آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

هر آنچه که باید از جراحی دندان عقل در ارتودنسی بدانید

۱۷ بهمن, ۱۴۰۱ 0
psd28-1200x675.jpg

دندان های عقل به این دلیل نام گذاری شده اند که بعد از سایر دندان های دائمی، معمولا بین سنین 17 تا 21 سالگی رشد می کنند. بزرگسالان دارای سه مجموعه دندان آسیاب برای مجموعه کاملی از 32 دندان هستند. اگر کودکی دارید که از بریس استفاده می کند یا خواهد داشت، ممکن است بپرسید که آیا رشد دندان عقل در آینده روی کار ارتودنسی که نوجوانتان در حال حاضر دریافت می کند تأثیر می گذارد یا خیر. به طور خلاصه، پاسخ منفی است. در این مقاله تمام نکات جراحی دندان عقل در ارتودنسی را بررسی می کنیم.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی تخصصی از دندانپزشکی بوده که بر روی هم تراز کردن بایت و صاف کردن دندان ها متمرکز می باشد. اگر دندان های کج، روی هم، پیچ خورده یا شکافدار دارید، نیاز بوده به متخصص ارتودنسی مراجعه داشته باشید. درمان های رایج ارتودنسی شامل بریس های سنتی، ترازهای شفاف و نگهدارنده های متحرک است. نحوه قرار گرفتن دندان های شما روی هم تاثیر بسزایی بر سلامت دهان و دندان شما دارد. با بهبود نحوه برخورد دندان های بالا و پایین، می توانید خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامت دهان، از جمله پوسیدگی، بیماری لثه و سایش بیش از حد (فرسایش) را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: هزینه لمینت دندان

 

 

بررسی انواع روش های جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل روش جراحی برای برداشتن یک یا چند دندان عقل است. چهار دندان بزرگسال دائمی که در گوشه های پشتی دهان در بالا و پایین قرار دارند. اگر دندان عقل فضایی برای رشد نداشته باشد (دندان عقل نهفته) که منجر به درد، عفونت یا سایر مشکلات دندانی شود، احتمالاً باید آن را بکشید. کشیدن دندان عقل توسط دندانپزشک یا جراح دهان انجام می گردد. روش های مختلفی برای برداشتن دندان عقل وجود دارد.
دندان های عقلی که به طور کامل روییده اند (کاملاً در لثه شکسته شده اند) اغلب می توانند مانند هر دندان آسیاب دیگر کشیده شوند. ابتدا دندانپزشک یک بی حس کننده موضعی برای جلوگیری از درد تجویز می کند. سپس، حفره را باز می کند تا دندان شل شود، سپس به آرامی آن را بیرون می کشد.

اگر دندانی در داخل لثه گیر کرده، یا فقط تا حدی رویش داشته باشد، دندانپزشک برای رسیدن به آن لثه را باز می کند. برشی بسیار کوچک ایجاد ‌شده، فقط به اندازه ای که بتوان دندان را خارج نمود. دندانپزشک از بخیه های قابل جذب برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد محل برش استفاده می کند. گاهی اوقات، دندانپزشک برای برداشتن دندان از لثه نیاز دارد که دندان را به چند قسمت برش دهد. او از ابزارهای جراحی دقیق برای تقسیم دندان به قطعاتی استفاده نموده که به اندازه کافی کوچک هستند تا از طریق سوراخ کوچکی در لثه جدا شوند.

نوع برداشتن دندان عقل با نحوه رشد دندان عقل تعیین می شود. چهار نوع برداشتن دندان عقل عبارتند از:

کشیدن دندان عقل بدون ایمپکت

این نوع کشیدن دندان استانداردتر بوده برای زمانی که دندان عقل بالای لثه شما بیرون بیاید و قابل مشاهده باشد.

حذف ایمپکت بافت نرم

این نوع کشیدن دندان زمانی اتفاق می افتد که دندان عقل بالاتر از مرز بالایی استخوان فک رشد کرده اما همچنان توسط بافت لثه پوشیده شده باشد.

برداشتن جزئی ایمپکت استخوانی

این نوع جراحی دندان زمانی انجام می شود که دندان هنوز تا حدی در فک نهفته باشد.

حذف کامل یا کامل ایمپکت استخوانی

این روش جراحی دندان عقل چالش برانگیزتر بوده زیرا دندان کاملا در فک گیر کرده و رویش نکرده است.

جراحی دندان عقل در ارتودنسی

 

جراحی دندان عقل در ارتودنسی

برای شروع درمان ارتودنسی لازم نیست منتظر رشد دندان عقل باشید. اکثر بیمارانی که برای اولین بار ارتودنسی می کنند، قبل از رشد دندان عقل، درمان را کامل می کنند و مولرهای دیر رشد هیچ خطری برای تراز جدید دندان ها ندارند. اگر از قبل دندان عقل خود را دارید، نباید روش استفاده از بریس را تغییر دهید. ارتودنتیست شما به راحتی می تواند بریس ها را روی دندان های آسیاب سوم و همچنین سایر دندان هایتان اعمال کند.
اگر دندان عقل نهفته ای دارید که تصمیم دارید آن را نکشید، همچنان می توانید درمان ارتودنسی را ادامه دهید. همچنین در زمانی که بیمار از بریس استفاده می کند می توان دندان عقل را درآورد. اگر دندان عقل در آینده نیاز به کشیدن داشته باشد، این روش پیشرفتی را که با بریس انجام می شود مختل نمی کند، زیرا دندان عقل روی تراز دندان های دیگر تاثیری ندارد. هر حرکت بعدی دندان ها بعد از بریس به دلیل جابجایی طبیعی دندان های ما با افزایش سن بوده (به همین دلیل استفاده از نگهدارنده بسیار مهم می باشد) نه دندان عقل.

هزینه جراحی دندان عقل

اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود مجبور به کشیدن دندان عقل می شوند. تکامل دهان برای جا افتادن دندان های عقل کوچکتر شده، تا جایی که نگه داشتن آن ها اغلب سخت تر است. همانطور که توضیح داده شد، بسته به نوع دندان عقل و موقعیت آن، انواع روش های مختلف جهت جراحی دندان عقل وجود دارد. بنابراین هزینه جراحی دندان عقل متفاوت خواهد بود. از طرفی فاکتورها و عوامل مختلف دیگری نیز هزینه را متفاوت می کند.
مطمئنا هزینه جراحی توسط جراح متخصص متفاوت از دندانپزشک عمومی می باشد. هزینه های جانبی همچون عکسبرداری و داروها نیز میزان برآورد هزینه را متفاوت می کند. هزینه متوسط کشیدن دندان عقل بدون بیمه بسته به موقعیت منحصر به فرد بیمار متغیر است. توجه به این نکته مهم بوده که این هزینه های اضافی متفاوت بوده و برخی از دندانپزشکان آنها را در هزینه کل لحاظ می کنند. همچنین، بسیاری از دندانپزشکان یا جراحان دهان برای کشیدن هر چهار دندان به یکباره تخفیف ارائه می دهند.

کلام پایانی

درمان ارتودنسی می تواند سلامت و عملکرد دهان را بهبود بخشد. جراحی دندان عقل نیاز به تجربه و مهارت بالا دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با دندانپزشک خود صحبت کنید یا یک قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی تعیین کنید. در مطب دندانپزشکی دکتر کندری خدمات ارتودنسی، جراحی دندان عقل و سایر خدمات دندانپزشکی از طریق به روزترین متد و معقول ترین هزینه ارائه می گردد. برای تعیین وقت مشاوره با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *