آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، بالاتر از بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه اول

ساعات پاسخگویی: همه روزه از 9 صبح تا 21

درمان درد دندان عقل با بهترین روش‌ها در خانه

۵ شهریور, ۱۴۰۱ 0
25.jpg

برای درمان درد دندان عقل می توان از راه های مختلفی استفاده کرد. این دندان در بسیاری از افراد در اواخر سال های نوجوانی تا اوایل 20 سالگی شروع به رویش می کند. به دلیل آن که ۲۸ دندان دیگر انسان تا آن زمان کاملاً رویش پیدا کرده‌ است اغلب فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود ندارد که این قضیه باعث درد این دندان می شود. دندان عقل معمولاً زاویه دار رویش می کند و به همین دلیل به دندان های دیگر خیلی نزدیک می شود. البته گاها نیز به دلیل وجود نداشتن فضای کافی این دندان اصلاً از لثه خارج نمی شود. تنها راه حل دائمی برای درد دندان عقل این است که به پزشک مراجعه کنید تا اقدام به کشیدن و یا جراحی این دندان نماید. دندان های عقل مجموعه سوم از دندان های آسیا هستند که در آخرین قسمت های لثه رویش پیدا می کنند. این دندان ها به وسیله استخوان فک به سمت بالا رویش پیدا می‌ کنند تا لثه را شکافته تا بخشی از مکانیسم جویدن شما را فراهم کنند. گاهی اوقات در حین رویش آن تا زمانی که بخواهید دندان را بکشید و یا جراحی کنید با درد همراه است. راه های زیادی برای درمان طبیعی درد دندان عقل وجود دارد. در این روش های درمانی از مواد طبیعی و یا دارو های بدون نسخه بهره می برند.

 

دندان عقل چیست؟

به دندان آسیاب سوم دندان عقل گفته می شود که در قسمت قوس فک رشد پیدا می کند. افراد همه دارای ۴ دندان عقل می باشند از این تعداد دو عدد از آن در فک بالا و دو عدد دیگر در فک پایین رشد پیدا می کنند. سن مورد نظر برای رویش این دندان از ۱۷ الی 20 سالگی است. این دندان در زمان رویش دیده نمی شود به همین دلیل توصیه می‌ شود زمانی که در دهان خود بدون دلیل خاصی احساس درد کردید به پزشک مراجعه نمایید تا با عکس برداری از وضعیت دندان های شما اطلاع پیدا کند. از طرف دیگر رشد این دندان نیز با درد همراه می باشد. زمانی که پزشک با عکس برداری با اشعه ایکس متوجه رویش دندان عقل شود ممکن است به شما پیشنهاد دهد که این دندان را برای سلامت دندان های دیگر بردارید.

عوارض دندان عقل

عوارض دندان عقل

 

اگر دندان عقل به صورت نهفته رشد پیدا کند نمی تواند مشکلی برای سلامتی شما ایجاد کند و معمولاً در این شرایط نیاز به کشیدن دندان عقل نیست اما گاهی اوقات دندان عقل نیز از آنجایی که نهفته است و نمی تواند به طور کامل لثه را بشکافد و رشد کند باعث مشکلات دیگری می شود. اساسی ترین مشکل که مربوط به عدم رویش دندان عقل است این است که مواد غذایی و باکتری ها می توانند در اطراف لبه این دندان تجمع پیدا کنند. که این نکته باعث به وجود آمدن پلاک دندان می شود. پلاک دندان عامل اصلی بروز مشکلاتی مانند:

 • پوسیدگی دندان
 • بیماری های لثه مانند ژنژیویت
 • بیماری پریتونیت که به دلیل ایجاد عفونت در بافت نرم
 • سلولیت که یک نوع عفونت باکتریایی
 • کیست و آبسه

می‌توانید در مقاله آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟ با مبحث کشیدن دندان عقل آشنا شوید.

آیا دندان عقل باعث عفونت می شود؟

همانگونه که ذکر شد در برخی از افراد دندان های عقل بدون آن که مشکلی را در رویش از طریق لثه به وجود آورند رشد می کنند. اما از آنجایی که برخی دیگر از دندان ها با زاویه رشد پیدا کرده و به لثه و دندان کناری فشار وارد می کنند ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند. ضربه زدن به دندان عقل از آنجایی که هم دردناک می باشد هم باعث عفونت می شود به هیچ عنوان توصیه نمی شود به همین دلیل زمانی که می خواهید مسواک بزنید بهتر است که مراقب باشید که به دندان ضربه وارد نشود. همچنین این دندان ها به دندان کناری بسیار نزدیک هستند غذا و باکتری ها می‌توانند بین دندان عقل و دندان کناری گیر کرده و باعث ایجاد عفونت شوند.

 

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت همین حالا تماس بگیرید.

 

 جراحی دندان عقل

یکی از روش های درمان درد دندان عقل جراحی می باشد. زمانی که به دندانپزشک مراجعه نمایید ممکن است خود او دندان عقل شما را بکشد. اما اگر شرایطی پیش آید که کشیدن دندان با مشکل مواجه شود او شما را برای درمان به یک جراح متخصص ارجاع می دهد. جراحی دندان عقل معمولاً به صورت سرپایی است. برای بی حس کردن ناحیه اطراف دندان از یک بی حسی موضعی استفاده می کنند. درست قبل از کشیدن دندان عقل ممکن است فشاری را احساس کنید که این فشار توسط پزشک اعمال می شود. او با تکان دادن دندان به عقب و جلو حفره دندان را باز تر می نماید. همچنین ممکن است با یک برش کوچک این حفره را ایجاد کند. زمان مورد نیاز برای جراحی دندان عقل معمولاً حداکثر ۲۰ دقیقه است.

 

انواع روش های خانگی بهبود درد دندان عقل

 

انواع روش‌های خانگی برای درمان درد دندان عقل

 

روش اول | استفاده از ایبوپروفن به عنوان داروی بدون نسخه

یکی از روش های درمان درد دندان عقل در خانه استفاده از ایبوپروفن است. این دارو یک مسکن می باشد که می توانید از آن برای کاهش درد به طور موقت استفاده کنید. به علاوه ایبوپروفن تورم و التهاب را کاهش داده و درد شما را تسکین می دهد. البته که از آن نباید در طولانی مدت استفاده کنید.

 

روش دوم |‌ استفاده از بسته یخ

حوله را به دور یک کیسه یخ بپیچید و هر چند ساعت یکبار به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این روش درمانی باعث کاهش درد دندان عقل خواهد شد. استفاده از کیسه یخ می تواند تورم اطراف دندان عقل را کاهش دهد همچنین می تواند یک اثر بی حسی داشته و به کاهش درد کمک کند.

 

روش سوم | درمان درد دندان عقل با ژل بی حس کننده

ژل های بی حس کننده در دسته دارو های بدون نسخه هستند و به راحتی می توانید آن را از داروخانه ها خریداری نمایید. این ژل ها حاوی ماده فعال بنزوکائین هستند که این ماده باعث بی حس شدن لثه ها شده و می تواند درد دندان عقل را کاهش دهد.

 

روش چهارم | شستن دندان با آب نمک

1 الی 2 قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید سپس به مدت زمان یک دقیقه این محلول را در دهان خود چرخانده و به آرامی آن را از دهان خارج کنید تا درد دندان شما کاهش پیدا کند.

 

مراقبت های مهم برای بهبود سریع درد بعد از کشیدن دندان

 

مراقبت های مهم برای بهبود سریع درد دندان عقل

 • برای انواع دندان عقل حداقل در ۲۴ ساعت اول پس از کشیدن دندان باید استراحت کافی داشته باشید.
 • زمانی که دندان را می کشید گاز بر روی آن قرار می دهند تا خون لخته شود و از خونریزی جلوگیری نماید. لازم است که پس از گذشت چند ساعت این گاز را تعویض نمایید.
 • از شستشوی دهان، چرخاندن و قرقره کردن با آب و یا دهانشوی خودداری نمایید. هر کدام از این اقدامات می ‌تواند باعث خونریزی شود.
 • استفاده از نی فشار زیادی را بر زخم وارد می کند. پس از استفاده کردن از آن اکیداً خودداری نمایید.
 • از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • هنگام خواب از بالش های اضافی استفاده کنید چرا که سر باید نسبت به بدن بالاتر باشد.

 

سوالات متداول

 • برای درمان درد دندان عقل در خانه چه روش‌هایی وجود دارد؟

استفاده از ایبوپروفن به عنوان داروی بدون نسخه، استفاده از بسته یخ، درمان درد دندان عقل با ژل بی حس کننده، شستن دندان با آب نمک و …

 • آیا درد دندان عقل باعث عغونت می‌شود؟

از آنجایی که برخی از دندان ها با زاویه رشد کرده و به لثه و دندان کناری فشار وارد می کنند ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند. همچنین این دندان ها به دندان کناری بسیار نزدیک هستند غذا و باکتری ها می‌توانند بین دندان عقل و دندان کناری گیر کرده و باعث ایجاد عفونت شوند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *